titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 29,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

Bitva - Libušín 2004

(dojmy účastníka bitvy)

Zatímco zodpovědnější členové spolku zvelebovali cvičiště, nacházel jsem se na place v libušínském údolí při generálce na odpolední bitvu. Reagoval jsem totiž na výzvu SHŠ Sinister (http://www2.webpark.cz/sinister/) k vytvoření co největší organizované jednotky kušiníků. Jestli nás nakonec bylo očekávaných 20 či méně netuším, protože jsme byli v bitvě rozděleni do dvou formací. Při nácviku postupně vycházelo najevo, že zřejmě bojujeme na špatné straně, neboť jsme představovali vojsko odbojných pánů, na které táhne královská armáda. Ta neměla střelce z kuší a lučištníky, zato měla artilerii, jezdectvo a přesilu. Výsledek sice nebyl předem dán, nicméně ze shora uvedeného se dal vytušit. Úkolem bylo hájit tábor krytý palisádou. Královským se nezdařil překvapivý přepad a přes průlom jezdectva jsme v pohodě odrazili čtyři nepřátelské útoky a naši zástupci dokonce zvítězili v božím soudu (souboj pět na pět). Bohužel královští se výsledkem nehodlali řídit a jejich dělostřelectvo začalo být po čertech nepříjemné. Postupně se přibližující exploze, jakkoli historicky nevěrohodné v gotické bitvě, byly dost působivé. Výpad proti baterii skončil neúspěšně a královští přešli do generálního útoku. Ten jsme již sledovali z bezpečí lesa, kam jsme spolu s lučištníky ustoupili po vystřílení všech šípů. Našim se nepodařilo uzavřít frontu a přejít do kruhové obrany, takže následoval očekávaný masakr. Po děkovačce divákům byla pro zájemce zorganizována volná řež, která se nakonec ještě dvakrát opakovala.
Počasí bylo typicky libušínské, tzn. déšť, naštěstí ne trvalý a před bitvou se vyčasilo. Co se týče střelecké části, sešla se docela slušná palebná síla (15-20 kuší, 70-80 lučištníků). Náš vymezený střelecký sektor byl dost úzký (cca 20 m), takže palba hustá a ta hrstka útočníků v našem směru to rozhodně neměla jednoduché. Při druhém a dalších útocích už postupovali velmi obezřetně a kryli se. Palba kuší byla řízená (salvy) a vedená obloukem, protože jsme stáli asi 5 m od palisády a v přímém výstřelu nám bránili obránci valu. Jen při útoku z boku udělali obránci palisády na chvíli místo a mohl jsem poslat dvě šipky přímo do houfu útočníků. Dostřel mé kuše při střelbě mírným obloukem byl i přes bambuli na konci šipky 40-50 m. Při dopolední generálce nebyly všechny šípy úplně košer (jeden z útočníků to odnesl důlkem na čele), takže před bitvou byla provedena důkladná kontrola a někteří lučištníci si už nezastříleli, případně se jim ztenčila zásoba munice. Vyloženě nebezpečné šípy (pověstné omotané ocelové hroty) jsem ale neviděl. Škoda jen, že organizátoři nevyužili možnosti dané masou střelců. Jednak útočníci po zásahu nepadali, druhak jsme mohli např. první dva útoky v našem směru zastavit sami jen střelbou (a nás si poté na oplátku mohla vzít na mušku nepřátelská artilerie). Ale chápu, asi by byly problémy s recyklací … Z doprovodného programu jsem toho pro déšť příliš neviděl, obešel jsem alespoň stánky se zbraněmi. Jako téměř laik si nemohu dovolit hodnotit kvalitu čepelí, ale péče o zbraň oscilovala od naprostého nezájmu (zbraně volně ložené na dešti a okamžitě reznoucí) k péči možná až přehnané (okamžité přetření čepele antikorem, přestože prodejce musel vidět, že jsem se čepele ani nedotkl). Přestože se snažím dělat šavli, měl jsem v ruce jednu jednoručku, … no všichni asi znáte ten pocit, že zbraň je vaší prodlouženou rukou. Naštěstí jsem s sebou neměl dost peněz … Prostě přijemně strávený den, takže hurá na Libušín 2005!

 

Na fotografii (zdroj: tymur.webzdarma.cz) se ještě radujeme nad vítězstvím našich zástupců v božím soudu. V následujících chvílích už jsme brali roha a mizeli v bezpečí lesa obtížení zbraněmi kolegů, kteří hodlali hrdinně zemřít při obraně korouhve.

Stanislav Matějek