Václav Čermák

Každý rok pořádá Spolek evropských bojových umění tábor pro malé i větší lučištníky. Zatímco v minulém roce jsme u Orlické přehrady ve Vystrkově zažívali alternativní realitu útěku českých letců z vězení v 50. letech, letos jsme se ve spolupráci s časoprostorovou agenturou seznámili s méně známými historickými postavami, které ovlivnily i naši historii. Jako poctu Magdaleně Dobromile Rettigové se všechny tři týmy utkaly v soutěži, kdo uvaří podle předem daného receptu za hodinu nejlepší večeři. Jako připomenutí Chlebíčkové aféry a osobnosti generála Eliáše se děti seznámily s nebezpečnými účinky jedovatých rostlin, hub a prvků ve svém okolí, aby se mohly vyvarovat případné otravě. Děti také podnikly dobrodružné putování do Dánska s princeznou Markétou, budoucí královnou Dagmar, manželkou krále Waldemara a dobrou královnou Annou Lucemburskou, manželkou krále Richarda II. Plantageneta.  Také se naučily hrát na hudební sklenice spolu se skladatelem Ch. W. Glückem a poučily se o dárcovství krve s prof. MUDr. Janem Jánským. Kromě celotáborové hry mohli všichni zájemci uspět při zkoušce Pána šípu, která vyžaduje nejen střelecké dovednosti, ale i fyzickou zdatnost a silnou vůli.  Přestože nám letos počasí moc nepřálo, užili jsme si koupání v přehradě, výpravy do lesa i táboráky tak, jak to na správném táboře má být.

[Fotogalerie]

I v letošním roce bude pokračovat celoroční lukostřelecká soutěž pro členy spolku – Velesův pohár. Registrovat se můžete v Supersaasu (v kalendáři přejděte na poslední víkend v únoru). Soutěž bude zahájena v březnu, proto neváhejte a přihlaste se včas.

Za organizační tým vám přejeme pevnou ruku a jistou mušku! 🙂

Od tohoto týdne jsou tréninky opět obnoveny. Vzhledem k současným omezením jen v menším počtu účastníků.

V souvislosti s aktuální situací jsou tréninky do odvolání zrušeny. Zrušte si rezervace tréninků. Pokud by zlobilo přihlašování, zkuste ještě stisknout klávesy CTRL+R. (Aktualizovaly se některé složky webu a něco se tam rozbilo – řešíme to.)

Dnešní lukostřelecká akce by se mohla alternativně jmenovat Velký bedlový den. Při našem putování a střílení kolem Berounky jsme potkávali obrovské množství velkých hub a někteří lukostřelci (lukostřelkyně) zaostávali za družstvem, protože je tam prostě nemohli (nemohly) nechat.

Nesli jsme s sebou dva přenosné terče a v různých terénních podmínkách jsme se je snažili zasahovat. Děti si počítaly i zásahy kamenů a hlíny kolem terčů, protože ne vždy jejich šípy zasáhly cíl. Nikdo dnes ale nesoutěžil, jen jsme si užívali dobrou společnost a krásnou přírodu.

Na louce na kopci na nás čekala dálková střelba na 100 a 70 metrů – v jednom směru proti větru a ve druhém po větru – a také střelba na kotouče vystřelované do vzduchu. Do kotoučů se nejlépe trefoval vítr, ale našlo si je i pár šípů.

Akci jsme zakončili rituální střelbou na Čertovce a cestou zpátky útokem na bedly.

[Fotogalerie]

I uprostřed bláznivé doby se dá najít chvilka klidu a pohody, kterou jsme si užili na 12. ročníku soutěže Sojčí pírko. Soutěž je zvláštní tím, že je neveřejná a hlavní organizátor účastníky vybírá a zve sám. Můžeme ovšem potvrdit, že ne proto, aby to měl lehčí – všichni jsme se snažili a většinou jsme i se svými výkony byli spokojeni, přestože vítěz mohl být jen jeden.

Stává se již téměř tradicí, že nejlepších výsledků dosahuje Lenka Česká, která i letos zvítězila ve většině disciplín a získala tak celkové prvenství, k čemuž jí srdečně blahopřejeme.

Začínají se však prosazovat i mladé talenty, které nám dospělým pěkně šlapou na paty. Nás to těší, protože mladí lidé jsou budoucnost.

[Výsledky disciplín]

[Fotogalerie]

Ahoj lukostřelci,

12. 9. se část z nás konkrétně já, Láďa a Barča zúčastnila soutěže v Manětíně. Vyšlo nám krásné počasí a hub bylo zase tuny.

Tentokrát byl kvůli koroně omezený počet účastníků a na zahájení a závěr soutěže jsme museli mít všichni roušky, ale byli jsme rádi, že nám soutěž alespoň nezrušili. Letos to byla moje první. Je to škoda chtěli jsme jezdit hodně, ale ne všechno se dá naplánovat a na jaře byla většina soutěží zrušených.

Na trať jsme se vydali v menších skupinkách konkrétně maximálně po pěti lidech a tak jsme k nám přibrali ještě Ali s malým Vojtou a měli jsme plno. Za mě se mi nejvíc líbily 3D terče, ale celkově se soutěž vydařila. Být to ještě o trochu lepší, tak jsem skončila na bedně. Takhle alespoň krásné bramborové místo. To Barča dopadla ve své kategorii dorost lépe. Vyšvihla se dokonce na druhé místo, takže velká gratulace. Láďa musel mezi muži odolávat velké konkurenci jako je například Mlčoch, ale i tak se neměl za co stydět.

My už se zase těšíme na další soutěž. Snad jich bude příští rok více. =)

Mějte se krásně, Péťa

[Fotogalerie]

 

V sobotu 19.9.2020 proběhl jubilejní, 10. ročník soutěže Genius Loci v Hrádečku u Netolic. Z Kladna se tam vypravili Dan, Mirek, Michal a Vašek.

Výprava vyrazila brzy ráno, protože do jižních Čech je to přeci jen kousek cesty. Chladné ráno se pomalu proměnilo ve slunečný den, který jsme strávili zdoláváním jednotlivých disciplín s pauzou na vynikající oběd, který pro nás organizátoři uvařili – řízek s bramborovým salátem. Velikost řízku nás docela zaskočila, byly to obři. Když ještě připočteme skvěle vybavený stánek s občerstvením a průběžnou reklamu na dobroty v něm, tak si dokážete představit, že hladem jsme skutečně netrpěli.

Soutěže se účastnily i rodiny s malými dětmi, což bylo velmi sympatické. Příjemné bylo i vědět, kolik dětí se do soutěže zapojilo. Závěrečný kombat dokonce jeden z mladých talentů vyhrál. Lukostřelba má tedy budoucnost 🙂

Atmosféru soutěže můžete lehce nasát v níže uvedeném odkazu na fotogalerii.

[Fotogalerie]

 

 

Nechali jsme si zhotovit nové poutače, které budou na oplocení našeho cvičiště upozorňovat kolemjdoucí na činnosti, kterým se věnujeme a které si u nás mohou vyzkoušet. Doufáme, že se budou líbit. Nám se líbí moc.

 

 

 

 

 

Bezmála třicetiletou tradici má Spolek evropských bojových umění, který od roku 2001 sídlí poblíž kladenského zimního stadionu. Za tu dobu jím prošly stovky lukostřelců, šermířů či vrhačů. V posledních letech ale zájemců ubývá, a to chce kondotiér Milan Babuka, jeden ze zakladatelů klubu, změnit.

„Náš spolek prošel mnoha změnami. Byly doby, kdy jsme měli 130 registrovaných členů a trénovali jsme prakticky denně. Jenže časy se mění a zájemců ubývá. Jednak se o nás moc neví, a také dnes lidi již nemají takový zájem o tradice a odkazy předků. V současné době je preferován prožitek a také realizace v soutěžích – a to se snažíme i nabízet. Máme i dětský lukostřelecký oddíl a pořádáme i tematické letní tábory. Děti, které se dnes sportu věnují, mají na výběr z mnoha aktivit, a tak co půl roku přecházejí z klubu do klubu, ukážou se na pár trénincích, a pak už je většinou nevidíme,“ mrzí Milana Babuku, který ale zároveň podotýká, že jeho klub má co nabídnout jak mládeži, tak i dospělým a seniorům.

Číst dále